I august kunne vi byde velkommen til et nyt ansigt på kontoret i Gråkjær Arena. Sarah er startet i praktik hos TTH Holstebro og bliver en del af holdet uden for banen frem til julepausen.
Sarah studerer Sportsmanagement på UCN Aalborg og har under praktikopholdet rykket bopælen til Holstebro. I TTH bliver hun en del af arbejdet med kommunikation, content og events, hvor hun allerede er kommet godt fra start.
Fra forberedelser til færdig kampoplevelse
Den første måned har blandt andet budt på pre-season, forberedelser til den nye sæson og en lang række forskellige opgaver. Særligt arbejdet bag kampene har gjort indtryk:
– Min første måned har været rigtig god og fuld af nye indtryk og bekendtskaber. Det har været fedt at være med i opstarten og forberedelserne til den nye sæson. Jeg er blevet taget rigtig godt imod og har fået mulighed for at være en del af mange forskellige opgaver og projekter. Det, der har gjort størst indtryk, er, hvor meget arbejde der ligger bag det, der for de fleste bare er en håndboldkamp. Det er virkelig fedt at se, hvordan det, man arbejder med i hverdagen, bliver til noget, som fansene ser og oplever, fortæller Sarah.
Sarah kommer allerede med erfaring fra tidligere praktikforløb og arbejde i andre danske ligaklubber. Hos TTH skal hun bygge videre på den erfaring og samtidig omsætte sin uddannelse til praksis:
– Jeg håber at udvikle mine kompetencer inden for blandt andet digital marketing, kommunikation samt event- og kampafvikling. Samtidig glæder jeg mig til at omsætte den viden, jeg har fået gennem mit studie, til praksis og få nogle af mine idéer ud at leve. Jeg ser frem til at udfordre mig selv og kaste mig ud i opgaver, som jeg måske ikke har prøvet før.
Nye idéer til kampoplevelsen
En del af Sarahs arbejde kommer også til at kunne mærkes og ses af klubbens fans. Lige nu arbejdes der blandt andet med nye idéer til kampoplevelsen i Gråkjær Arena:
– Lige nu arbejder vi med, hvordan vi kan forbedre kampoplevelsen for fans og tilskuere. Det gælder alt fra temakampe til konkurrencer og nye ritualer. Derudover arbejder jeg hele tiden på nyt indhold til sociale medier, så på den front er der også en del, fansene kan glæde sig til, fortæller Sarah.
Event- og marketingansvarlig Morten Damgaard glæder sig over at have fået ekstra kræfter og nye perspektiver med på holdet:
– Det er virkelig fedt at have fået Sarah med på holdet. Hun kommer med masser af nye idéer og en stor passion for håndbolden og for at skabe indhold og oplevelser til vores mange fans. Vi brænder for at være med til at udvikle talenter både på og uden for banen, og praktikforløbet skal gerne give Sarah mulighed for både at prøve sig selv af og udvikle sig gennem konkrete opgaver i klubben, fortæller Morten Damgaard.
Sarah fortsætter sit praktikforløb hos TTH Holstebro frem til julepausen.
Er du selv nysgerrig på mulighederne for at komme i praktik hos TTH Holstebro, er du velkommen til at kontakte event- og marketingansvarlig Morten Damgaard på morten@tthholstebro.dk.